Ładowanie

Rockstar Games

Konsola do gier komputerowych, fot. photo_steff, Pixabay

Rockstar Games, Inc. to amerykański wydawca gier wideo z siedzibą w Nowym Jorku. Firma została założona w grudniu 1998 roku jako spółka zależna Take-Two Interactive, wykorzystując aktywa, które Take-Two wcześniej nabyło od BMG Interactive. Członkami założycielami firmy byli Terry Donovan, Gary Foreman, Dan i Sam Houser oraz Jamie King, którzy w tym czasie pracowali dla Take-Two, a z których bracia Houser byli wcześniej kierownikami w BMG Interactive. Sam Houser kieruje studiem jako prezes.

Od 1999 roku kilka spółek przejętych przez Take-Two lub założonych w ramach Take-Two stało się częścią Rockstar Games, np. Rockstar Canada (później przemianowana na Rockstar Toronto) stała się pierwszą w 1999 roku, a Rockstar Dundee najnowszą w 2020 roku. Wszystkie firmy zorganizowane w ramach Rockstar Games noszą nazwę i logo „Rockstar”. W tym kontekście Rockstar Games jest czasami określany również jako Rockstar New York, Rockstar NY lub Rockstar NYC. Rockstar Games prowadzi również studio motion capture w Bethpage w Nowym Jorku.

Rockstar Games przeważnie wydaje gry w gatunku action-adventure. Jedną z nich jest Grand Theft Auto, którą Rockstar Games przejęło od BMG Interactive, które wydało oryginalną odsłonę serii w 1997 roku. Najnowsza główna gra z serii, Grand Theft Auto V, sprzedała się w ponad 170 milionach egzemplarzy od czasu premiery we wrześniu 2013 roku, co czyni ją drugą najlepiej sprzedającą się grą wideo wszech czasów. Inne popularne gry wydane przez Rockstar Games to Red Dead, Midnight Club, Max Payne i Manhunt.